קורס פיתוח מנהלים - סוד ההצלחה בניהול אנשים

המפתח למנהיגות אפקטיבית בארגונים מודרניים וארגונים בצמיחה מהירה (scale up companies)

מבוא

מיומנויות ניהול הן כישורים שניתן וצריך ללמוד. מחקרים מראים שחברות שמשקיעות בפיתוח מקצועי של מנהליהן זוכות לתוצאות טובות יותר ולעלייה ברווחיות (גארי הס ודייוויד גריי מהארוורד, ביזנס סקול, 2019). קורס פיתוח מנהלים איכותי יכול להוות מפתח לשיפור ביצועי הארגון.

מהי מטרת קורס פיתוח מנהלים?

מטרת קורס פיתוח מנהלים היא לחשוף מנהלים לכלים, טכניקות ולתובנות שיסייעו להם להוביל ביעילות, לנהל בהצלחה צוותים מגוונים ולהביא למיצוי הפוטנציאל של העובדים. הקורס מתמקד גם בפיתוח מיומנויות "רכות"

שהפכו כבר מזמן לקריטיות, כמו תקשורת בין-אישית, ניהול קונפליקטים, הקשבה ועוד.

Prof. John Kotter from Harvard argues that: "Good managers are those who know how to listen to the needs of their employees and lead them towards shared success. Management is first and foremost about relationships between people

איך ניתן להפיק את המירב מקורס פיתוח מנהלים?

קורס פיתוח מנהלים מעלה שאלות בסיסיות של גבולות הלמידה ההתפתחות ובעיקר של היכולת שלנו להשתנות באופן אישי. עד כמה למשל "ניהול" הוא מקצוע שאפשר לרכוש, או סט של מיומנות שאפשר לשפר באופן דרמטי. ככל שהעולם הופך למהיר יותר ומורכב יותר - ניהול דורש אוסף של מיומנויות יוצא דופן. אז במה חשוב וצריך שקורס פיתוח מנהלים יתמקד?

• להסביר למשתתפים שיש דברים שלומדים רק תוך כדי תנועה וניסיון, את חלקם הם כבר למדו בדם, יזע, כישלונות והצלחות, ובהקשר הזה - חשוב מאוד לחדד את היכולת של הרפלקציה. היכולת לנתח לעצמנו באופן מודע ושיטתי מה באמת הבנו ומה באמת הפקנו מהניסיון המצטבר שלנו. מי שלא מקדיש זמן לרפלקציה באופן עקבי ושיטתי יישאר הרחק מאחור.

• הציר הבא שבו כדאי להתמקד הוא השלב של יוזם המסתכל רחוק יותר קדימה ושואל מה עלול להשתבש. ניהול דרוך החושב באופן יצירתי ומקורי יותר. בשני המקרים חשוב מאוד לשלב בין האישי לבין המקצועי. בעולם של מכונות חכמות ובינה מלאכותית, ניהול ברמה גבוהה דורש השקפת עולם אישית, חשיבה עצמאית ומקורית משלנו.

• אם מנתחים בקורס דוגמאות מארגונים אחרים בעולם, חשוב מאוד להאיץ במשתתפים לגלות את הפרשנות האישית שלהם ומה הם מצליחים ללמוד מהדוגמאות באופן הכי ספציפי וקונקרטי שאפשר. תיזהרו מסיפורים גדולים וקלישאות.

• חשוב שתהיה חוויה, אבל הרבה יותר חשוב לעבוד קשה ולמתוח את גבולות החשיבה שלנו.

מהם הנושאים העיקריים שקורס פיתוח מנהלים צריך לכלול?

קורס איכותי לפיתוח מנהלים צריך לכלול נושאים כגון:

• יצירת אמון ומחויבות - למידה כיצד לבנות יחסי אמון עם הצוות ולהגביר את מחויבותם למטרות המשותפות.

• הנעה והגברת מוטיבציה - טכניקות לזיהוי המניעים והצרכים של כל עובד ולהנעתו לבצע את העבודה בצורה הטובה ביותר.

• מתן משוב בונה - שיטות למתן משוב הוגן ובונה שיסייע לעובדים להשתפר ולצמוח.

• ניהול קונפליקטים - אסטרטגיות לפתרון קונפליקטים בדרך בונה תוך שמירה על יחסים חיוביים.

• עבודת צוות ושיתוף פעולה - דרכים לעודד עבודת צוות אפקטיבית ולחזק שיתופי פעולה בין עובדים.

• תקשורת אפקטיבית - מיומנויות תקשורת שיאפשרו להעביר מסרים בצורה בהירה ומשכנעת.

• קבלת החלטות - תהליכי קבלת החלטות מובנים שיביאו להחלטות איכותיות.

• יצירת סביבת עבודה חיובית - דרכים ליצירת אקלים ארגוני תומך ומעצים שיביא למיצוי יכולות.

מהו תהליך הלמידה בקורס פיתוח מנהלים איכותי?

קורס פיתוח מנהלים איכותי צריך לכלול תהליך למידה הדרגתי ומעמיק המשלב הקניית ידע, תרגול מיומנויות ויישום בסביבה נתמכת.

על פי פרופ' ג'ון קולינס מהמכון ללימודים מתקדמים בהארוורד, "הדרך הטובה ביותר לפתח מנהלים היא באמצעות שילוב של הרצאות עיוניות, תרגול מעשי וליווי ביישום בשטח".

במחקר שפרסם בכתב העת Academy of Management Perspectives,, קולינס מצא כי קורסים אפקטיביים במיוחד הם אלה המשלבים שלושה שלבים: הקניית ידע עיוני, תרגול מיומנויות ותוכנית יישום אישית. קורסים מן הסוג הזה הביאו לשיפור ממוצע של 25% ביכולות הניהוליות של המשתתפים.

בשלב הראשון מתקיימת הקניית ידע תיאורטי ומושגי יסוד. בשלב השני מתנסים בתרגול מעשי של מיומנויות בסימולציות ותרגילים. השלב השלישי כולל תוכנית פעולה אישית ליישום בעבודה, תהליך זה מכין את המשתתפים ליישם את הנלמד בהצלחה.

מהם ההבדלים בין קורסים שונים לפיתוח מנהלים?

קורסים לפיתוח מנהלים עשויים להתמקד בגישות שונות ולכלול פעילויות מגוונות:

• קורסים תיאורטיים -  מתבססים בעיקר על הרצאות פרונטליות. כפי שאומר פרופ' יוסי אילן מהאוניברסיטה העברית: "קורסים תיאורטיים נותנים בסיס איתן של ידע אקדמי ומחקרי בתחום הניהול".

• קורסים מעשיים - כוללים תרגול, סימולציות ולמידה חווייתית. על פי ד"ר רונית כהן מאוניברסיטת תל אביב: "קורסים מעשיים מאפשרים רכישת מיומנויות יישומיות בסביבה אינטראקטיבית".

• קורסים אישיים - ממוקדים בפיתוח אישי של המשתתף. כדברי פרופ' אריק ג'ונס (בית הספר לניהול INSEAD ) : "קורסים אישיים נותנים תשומת לב מותאמת לצרכיו הייחודיים של כל משתתף".

• קורסים קבוצתיים - שמים דגש על דינמיקה בין משתתפים. על פי מחקרה של ד"ר שרה לוי מהטכניון: "למידה בקבוצות קטנות מעודדת דיונים וחילופי רעיונות בין המשתתפים".

חשוב לבחור קורס שמשלב למידה חווייתית ויישומית עם תוכן תיאורטי איכותי. הדגש צריך להיות על רכישת כלים מעשיים שניתן ליישם בעבודה היומיומית.

סיכום

השקעה בקורס פיתוח מנהלים איכותי יכולה להניב תוצאות מרשימות עבור ארגונים. מנהלים שרכשו מיומנויות בין-אישיות וכלים להובלת צוותים יהיו מסוגלים להגביר מוטיבציה, לקדם שיתוף פעולה ולהביא למיצוי הפוטנציאל של עובדיהם. אנו ממליצים לשקול את קורס פיתוח המנהלים שלנו הכולל סדנאות מעשיות. קורס זה יקנה למנהלים את הכלים והביטחון להוביל את הארגון להצלחה, במיוחד תוך דגש על ניהול יצירתי באמת.

למידע נוסף והרשמה לקורס פיתוח המנהלים שלנו לחצו כאן.

פנו אלינו
תודה על פנייתך. אנחנו נחזור אליך בקרוב.
אופס! משהו השתבש במהלך שליחת הטופס.