ניהול יצירתי בזמני משבר

אנחנו חיים בעידן שבו השגרה הפכה מזמן לשגרה של משברים. המאמר שלפניכם יציג מספר דרכים לניהול יעיל ויצירתי בזמני משבר, מוזמנים לפנות אלינו ולשמוע על מגוון הפתרונות שאנחנו מציעים בנושא.

מבוא

משברים ושינויים מהירים הם חלק בלתי נפרד ממציאות מהעסקים שלנו, מחיינו בכלל. הם מאתגרים מנהלים לחשוב ולתפקד בצורה יצירתית כדי להוביל את הארגון דרך תקופות של חוסר ודאות, לעיתים מדובר במשבר מתמשך שיוצר תחושה מצטברת של אובדן שליטה, תסכול ואפילו חוסר אונים נרכש. כיצד ניתן למנוע את זה, כיצד ניתן לנהל באופן יצירתי בזמני משבר ואפילו לנצל את המשבר להתקדם כארגון?

מהו ניהול יצירתי?

ניהול יצירתי הוא גישה לניהול המעודדת חדשנות, גמישות מחשבתית, מהירות תזוזה ותגובה ויכולת הסתגלות למציאות משתנה. ניהול יצירתי מדגיש את החשיבות שיש לנו כמנהלים להקשיב למציאות, לצפות לשינויים שיצוצו ולדעת להגיב ראשונים, כמו שאומר פרופ' טרנס בראון, חוקר בתחום הניהול היצירתי: "ניהול יצירתי הוא יכולת לראות הזדמנויות ופתרונות היכן שאחרים רואים בעיות ומכשולים" (בראון, 2020).

ניהול יצירתי בעת משבר

בזמני משבר, ניהול יצירתי הוא קריטי. משבר מציב אתגרים חדשים שדורשים חשיבה מסוג אחר למציאות מסוג אחר. "מנהיגים יצירתיים מסוגלים לראות הזדמנויות שאחרים לא רואים ולהוביל שינויים משמעותיים בעת משבר" (פרופ' ג'ון קליין, הארוורד ביזנס סקול).

ניהול יצירתי בזמני משבר כולל:

* גמישות מחשבתית

יכולת לראות את המצב מזוויות ראייה שונות ולפתח פתרונות חדשים. קשה לנבא כיצד יתפתח המשבר, לכן חשוב להיות גמישים ופתוחים למספר רב של אפשרויות. בזמן משבר כלכלי צריך לחשוב על מודלים עסקיים חדשים ודרכי התייעלות יצירתיות, במקום להיצמד לשיטות הישנות. מהירות הזינוק כאן חשובה.

* דיאלוג מתמיד של כולם עם כולם

משבר לא מאפשר לנו שלא לשתף מידע, באופן פתוח ושוטף. זרימת מידע חופשית היא קריטית במיוחד בזמן משבר כדי לאפשר לרעיונות ופתרונות טובים יותר להישמע. זה המקום לישיבות צוות פתוחות, גם קצרות וספונטניות, שבהן העובדים משתפים רעיונות להתמודדות עם אתגרי המשבר. כדאי לחשוב על פורמטים שונים של פגישות (ארוכות, קצרות ומדודות בזמן, פגישות עמידה וכו').

* לחתור תחת הנחות מקובלות

מנהלים יצירתיים צריכים להזמין כל עובד ומנהל לחשוב מחדש ולאתגר הנחות יסוד. משבר עלול לגרום לכולנו להיצמד עוד יותר לדרכי פעולה "בטוחות" לכאורה. חשוב לאתגר ולעודד אחרים לאתגר תפיסות בסיס שלנו ולוודא שאנו לא שבויים בפרדיגמות.

* דיוק מטרת על וערכים משותפים

משבר מחדד מוד את הצורך בדיוק מטרת על משותפת והסכמה על ערכים חשובים שאין לוותר עליהם. זה יוצר סוג של מצפן ומשענת בתוך מהומת המשבר. חשוב לחזור שוב ושוב על מטרת העל כדי לייצר תחושה של מיקוד בתוך ההמולה, ולאפשר לכולם לכוון אל מה באמת חשוב ומה ממש פחות.

יישום העקרונות בפועל‍

מהם האתגרים ביישום ניהול יצירתי?

ניהול יצירתי דורש ממנהלות ומנהלים פתיחות ונכונות לקבל רעיונות מכיוונים בלתי צפויים. חלק מהרעיונות נשמעים תלושים בתחילה אך שווה לבדוק אותם, וחשוב שחלקם יגיעו מאנשים שלא ממהרים להביע דיה בדרך כלל. מצד שני, ניהול יצירתי חייב לוודא שהיצירתיות מובילה לתוצאות עסקיות מעשיות, לא רק לרעיונות.

האם ניהול יצירתי מתאים לכל סוג ארגון?

מחקרים מוכיחים בדרך כלל שניהול יצירתי יעיל יותר בארגונים קטנים וגמישים, בהשוואה לארגונים גדולים וממוסדים. עם זאת, ניתן ליישם עקרונות של ניהול יצירתי גם בארגונים היררכיים, על ידי יצירת צוותים אוטונומיים האחראים על פיתוח רעיונות חדשניים (סטנפורד, 2022).

כיצד למדוד את האפקטיביות של ניהול יצירתי?

ניהול יצירתי חותר לתוצאות. מדידה היא לב העניין. מאז לימד אותנו פיטר דרוקר: "אם אתה לא יכול למדוד את זה, אתה לא יכול לנהל את זה". שכל מה שלא מודדים אותו איך למדוד? בדיקת כמות הרעיונות מול מספר הפתרונות היצירתיים בפועל למשל, או מידת שביעות הרצון של העובדים מהתהליך, יכולת ההתאוששות וההסתגלות של הארגון בזמן משבר, וכמובן - תוצאות עסקיות.

סיכום

ניהול יצירתי הוא סגנון ניהול נדרש וחיוני במיוחד בעולם חסר ודאות. הוא כלי אפקטיבי להתמודדות עם משברים ושינויים מהירים. הוא מאפשר גמישות, מהירות תגובה ופעולה ודרך אחרת של פעולה מול מציאות מסוג אחר. חשוב גם בזמנים רגילים לאמץ גישה של ניהול יצירתי ולהטמיע אותה בארגון כדי לשפר את יכולת ההסתגלות וההתאוששות שלהם ממשברים. אנחנו מזמינים אתכם להסתכל בעמוד ההרצאות שלנו על ההרצאה "ניהול יצירתי מעורר השראה בימים של משבר" בהרצאה נתייחס לכל הכתוב במאמר עם דגש על כלים פרקטיים.

פנו אלינו
תודה על פנייתך. אנחנו נחזור אליך בקרוב.
אופס! משהו השתבש במהלך שליחת הטופס.