זנחו את גרסת ה"מחר מתחילים דיאטה" באופן סופי / ד"ר אייל דורון


דיאטה היא ההזדמנות שלנו למה שקן רובינסון מכנה שוב ושוב כ"יצירתיות אישית" (רובינסון, 2009). רובינסון מבחין בין יצירתיות אישית ליצירתיות כללית. את האחרונה ניתן ללמוד, הראשונה היא תוצאה של תהליך אישי, מורכב ומעמיק. הרבה מאוד אנשים יצירתיים שמצאו את קולם האישי מציעים לעולם את המתכון שלהם לזוגיות בריאה, אימון כושר נכון או דיאטה. אני אינני נבהל מהמילה "מתכונים". פסיכולוגים מבריקים הציעו מתכונים לטבע האנושי למשל, השאלה היא כמובן מי כותב את המתכון וכיצד. העולם מלא וזרוע מתכונים כמעט בכל נושא. אין ספק שחלק מהמתכונים הם יצירתיים ומלאי חוכמה. שני נושאים עומדים כך נראה בראש הטבלה. מתכונים המסבירים לנו בליווי תמונות עוצרות נשימה כיצד לבשל, לצרוב ולאפות מאכלים טעימים נוטפי שומן טראנס ובלתי בריאים, ומתכונים המסבירים לנו כיצד לרזות ולהתאושש מתוצאות ההרס שהמטנו על עצמנו זה עתה.


העובדה שכולנו מבשלים, או צופים באנשים אחרים מבשלים בטלוויזיה, קשורה קשר הדוק למה שנדון בו מיד, אבל דבר אחד ברור: שום מתכון שמישהו אחר חשב עליו לא יהפוך בשלן חובב למקצוען בעל שם, בדיוק כמו ששום מתכון לדיאטה שמישהו אחר חשב עליו לא יצליח לגאול אתכם לאורך זמן מעודף משקל (האם באמת מפתיע אתכם הנתון המוכר ש-95% נכשלים בניסיון להתמיד בדיאטה?). דיאטה היא מקרה נהדר של מבחן אישי למודעות עצמית, ליכולת שלנו לרפלקציה, לחשיבה עצמאית ומקוריות מחשבתית. כל התכונות שחוקרים מגדירים כתכונות מכריעות לאדם בעולם החדש. מכאן השם "אושר ויצירתיות במאה ה-21: גרסת הדיאטה".
בשנות השבעים נערך אחד הניסויים המדוברים עד היום, "ניסוי הגרביים הנקיות". פרופ' דריל בם מצא כי סטודנטים הנמצאים בתקופת בחינה שקועים כל כך בלימודים עד שהם מזניחים כמעט כל דבר אחר. אתם יכולים להיכנס למעונות סטודנטים ולבדוק את הגרביים שהסטודנטים גורבים. אלה שהגרביים שלהם מלוכלכות לומדים כנראה למבחן חשוב במיוחד בתואר שלהם. 


כאשר אנו מרוכזים במשימה שדורשת מאתנו איפוק וכוח רצון, אנו נוטים לאבד את כוח הרצון שלנו בתחומים אחרים. במחקר משעשע משנות ה-90, התבקשו סטודנטים לצום במשך כמה שעות לפני שהוזמנו למעבדה. חלק מהסטודנטים הוזמנו לשבור את הצום בעזרת קערת עוגיות שוקולד מפתות, על החצי השני נאסר לגעת בעוגיות והם נאלצו להסתפק בקערת הצנוניות שעמדה ליד. לאחר מכן כל הסטודנטים נלקחו לחדר שבו נתבקשו לפתור פאזלים שאין להם לפתרון (כך נוהגים חוקרים לבחון כוח רצון). קבוצת "טועמי העוגיות" התמודדה עם הפאזלים במשך 20 דקות ארוכות לפני שנכנעה, ואילו קבוצת "המסתפקים בצנוניות" התייאשה לאחר 8 דקות בלבד. המחקר הזה הוא הוכחה נוספת, כפי שכותבים פרופ' רוי באומייסטר וג'ון טירני, שאיפוק בתחום אחד עולה לנו בהזנחה (לפעמים פושעת) בתחום אחר של חיינו. לכן, בכל פעם שננסה להתרגל לדיאטה חדשה, נפסיק לשמור ולהקפיד על משהו גדול וחשוב אחר.

ניסוי מסוף שנות ה-90 שנערך ע"י החוקרים מורבן, באומייסטר וטיס, מצא כי סטודנטים שנתבקשו להקפיד לשבת ישר, הצליחו לחזק ולשפר את כוח הרצון שלהם. ההקפדה על הרגל קטן יחסית, מתחום אחר לגמרי של חיים, חיזקה את היכולת של המשתתפים להפגין התמדה וכוח רצון במשימה. אנשים המקפידים על הרגלים יומיומיים (חשבו על אדם הנדרש להתפלל שלוש פעמים ביום דרך קבע למשל), מוצאים לרוב שקל להם יותר לאמץ הרגלים חדשים הדורשים התמדה. הגילוי המרתק הוא מידת ההשפעה שיש למשמעת פנימית בדברים שוליים יחסית כדי לנבא את היכולת שלנו להוכיח משמעת פנימית בנושאים שכל כך חשובים לנו בחיים. 


המסקנה מתבקשת: זנחו את גרסת ה"מחר מתחילים דיאטה" באופן סופי. שימו ביומן תאריך מרוחק במספר שבועות ואמצו לכם הרגל חדש ויומיומי הדורש התמדה וכוח רצון: לשבת ישר, להיפרד מ'טיק' לא חינני שאימצתם לאחרונה, להקפיד להתגלח מידי בוקר, להכין בערב את כל מה שאתם זקוקים לו בבוקר. הדיאטה היא ריצת המיני-מרתון והתרגילים האלה הם האימון שלכם. רוב האנשים פשוט מתחילים דיאטה ונכשלים. אי אפשר פשוט להתחיל לרוץ. המאמן האישי גם לא יעזור לי אם כבר התחלתי בריצה. 

ממחר דיאטה - מהבלוג של דר אייל דורון ​ההכנות לאירוע הפתיחה (מתחילים דיאטה שנעמוד בה) דורשות גם הרבה יצירתיות אישית. יצירתיות דורשת דיוק עצמי כמעט וירטואוזי: מה מתאים לי ומה לחלוטין לא, מה אוכל לעשות ובמה לא אוכל לעמוד לעולם, מיהם האנשים שנכון לי להיות קרוב אליהם ויוכלו לסייע לי בתקופה רגישה זאת של חיי, מהי התקופה הנכונה להתחיל - תקופה של לחץ ועומס דורשת משאבים של איפוק וכוח רצון שיזלגו לדיאטה. הדיאטות תמיד מותאמות אישית, אבל למען האמת הן דומות זו לזו באופן חשוד ומטריד. הדגש על "זה לא דיאטה, זה אורח חיים חדש", ניתן ושוב ושוב, אבל כמה פעמים הוא באמת מצליח? דיאטה היא מבחן ליכולת שלנו להמציא את עצמנו מחדש. להיות יוצרים יומיומיים של חיינו. היא שייכת למה שמכונה במחקר היצירתיות כ"יצירתיות קטנה" Little C. כולנו זקוקים ל"יצירתיות קטנה" באופן שוטף: לעזור לילדים שלנו להתגבר על חרדת בחינות, למצוא דרך להעביר בה נסיעות ארוכות עם הילדים, או להתמיד בדיאטה. הדרך הטובה ביותר להבטיח שתצליחו היא להתרחק ככל האפשר מהעצות שאנשים אחרים ייתנו לכם בהתחלה. זה קשה מאוד, כי אנו כמהים למתכון. למישהו שיארגן עבורנו את חיינו בכלל ואת הדיאטה שלנו בפרט. כולנו זקוקים לתחושת שליטה וסדר בחיינו. לתחושה שאנו שולטים במצב. לכן דיאטה מבטיחה לנו תחושת סיפוק עצומה, או לחילופין, תחושה של אכזבה וכעס עצמי לא קלים. החיים הם עניין מפחיד ומלא גורמים שאינם בשליטתנו. תאונות, מחלות, אסונות, סירובים, דחייה, כישלונות. אנו זקוקים לאיים קטנים של סדר ואשליית שליטה כדי לשמור על איזון נפשי. דיאטה היא ניסיון שלנו לאמץ הרגל חדש שיבטיח לנו תחושה של שליטה בחיינו. הכישלון בדיאטה מערער לנו את תחושת השליטה על חיינו באופן דרמטי ומעיק. 

הרבה פעמים הדרך היחידה להצליח במשהו הוא להתחיל ללמד אותו. הרבה מפריצות הדרך שלכם התרחשו רק אחרי שנדרשתם ללמד, לכתוב, לסכם או להדריך מישהו אחר. אחת השיטות שאני מציע כאן להתמודדות עם דיאטה, היא להתחיל לכתוב את הספר שלכם "הדיאטה ששינתה את חיי" (שם זמני). חשבו על האופן בו תכתבו על השיטה שאתם מתחילים לפתח מהיום הראשון ותבינו פתאום את המחויבות לחדש, להיות חד וערני, קשוב לניואנסים ובעיקר אישי. בפרק הראשון כתבו על ההרגלים החדשים הקטנים שאימצתם שלושה חודשים לפני תחילת הדיאטה, על הדרך בה בחרתם בתקופה שלא תעמיד בסכנה תחום אחר וחשוב שאותו אתם עלולים להזניח. ספרו על המתכונים שניסיתם ולא הצלחתם, ומכאן תצטרכו להמציא את המתכון היצירתי שלכם. 

הפסיכיאטר הידוע דונלד ויניקוט הרהר פעם בשתי דרכים אפשריות לבישול נקניקיות. דרך אחת היא למצוא את ההוראות המדויקות בספר הבישול, ודרך אחרת היא לקחת כמה נקניקיות ולבשל אותן איכשהו בפעם הראשונה. המבשלת המשועבדת להוראות אינה מפיקה מן החוויה כמעט דבר, חוץ מתחושה של תלות בסמכות. המבשלת המקורית מרגישה אמיתית יותר ומופתעת בעצמה ממה שעולה בדעתה תוך כדי הבישול. נעים יותר לחיות עם המבשלת היצירתית, גם אם לפעמים הטעם מוזר. כשאנו מופתעים מעצמנו, אנו יצירתיים, ומרגישים שביכולתנו לתת אמון במקוריות הלא-צפויה שלנו (ויניקוט, 1990). קראו מתכונים, חפשו בסקרנות ובשקיקה המלצות ועצות של אנשים למודי ניסיון אבל בסופו של דבר תחפשו את הדרך היצירתית והקצת מוזרה שלכם.