אודות ד"ר אייל דורון

ד"ר אייל דורון

חוקר ומפתח חשיבה יצירתית, מומחה לפתרון בעיות בעולם משתנה.

ראש החטיבה לפסיכולוגיה ורוח בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי, הרצליה. בנוסף, ד"ר דורון הינו ראש המסלול Creativity in Action בבית הספר להכשרת מנהלים במרכז הבינתחומי.

מומחה לעבודה עם חברות ומנהלים בכירים בארץ ובעולם על טיפוח השקפת עולם יצירתית, ועל הקשר המשולש בין יצירתיות, אושר ארגוני והישגי שיא עסקיים בתנאים של חוסר ודאות.

השקפת עולם ודרך פעולה

ההנחה הבסיסית היא כי אין הפרדה בין החיים לבין עבודה, הכל הוא חלק מאותו " open space". בהתאם, יש להתייחס אל האדם­-העובד-­המנהל כאל מי שצריך להתחדש ולהשתכלל בכל ממד בחייו. כמו כן, יש לחדד את תחושת השייכות הרגשית שלו במקום העבודה. כל אלה הם חלק מערכת החובה בהתפתחות האישית של כל מנהל ומוביל במאה ה-­21.
בהתבסס על תובנות מתחומים כמו פילוסופיה, פסיכולוגיה, תקשורת וחקר היצירתיות, ועל בסיס דוגמאות של אישים יוצאי דופן וחברות חדשניות ברחבי העולם, זוקקו עקרונות פעולה וכלים יישומיים למימושה של תפיסת עולם יצירתית הבאה לידי ביטוי במרחבי החיים בכלל ובתחום העבודה בפרט. דורון עובד מול הנהלות בכירות על פיתוח של יכולות יצירתיות פורצות דרך ופעולה בתנאים של חוסר ודאות.

המפגשים בתהליך הם בעלי אופי חוויתי ומפתיע וכוללים תרגילים יישומיים לבד ובקבוצות. דגש מיוחד ניתן לחשיבה המצאתית, ליצירתיות יומיומית, לעבודה עם מודלים מעוררי השראה ולרכישת כלים לפתרון בעיות ופריצות דרך. המתודולוגיה שרוכשים המשתתפים היא פרי פיתוח ומחקר של השנים האחרונות והוכיחה את עצמה בקרב עובדים ומנהלים, יזמים וסטודנטים בתחום שונים, כמו גם בקרב הנהלות בכירות בארץ ובחו"ל.

ד"ר דורון הינו מייסד ומפתח שיטת SEISEI לפיתוח חשיבה יצירתית ומוכנות לעולם החדש. השיטה פועלת בקרב אלפי ילדים ובני-נוער ברחבי הארץ (בין השאר בקרב נוער בסיכון, חינוך דתי, דתי-תורני, המגזר הדרוזי, מחוננים, מדעני המחר, נוער, המגזר הערבי, מצטיינים וחינוך מיוחד).

במסגרת לימודי הפוסט דוקטורט שלו פיתח ותיקף מדעית מודלים חדשניים לחינוך ליצירתיות בעולם החדש. מודלים ומתודות אלה מהווים את הבסיס לשיטת SEISEI, כמו גם לתוכניות וסדנאות פיתוח המשאב האנושי וההנהלה הבכירה בחברות ובארגונים.

בשנת 2014 פרסם את ספרו הראשון "החיים בלונה פארק: אושר ומימוש עצמי במאה ה- 21", בהוצאת כתר. הספר סוקר את הנושאים אותם חקר ד"ר דורון בשנים האחרונות - אושר, מימוש עצמי ויצירתיות.

ד"ר דורון הוא יוצר סדרות המדע הפופולרי ששודרו בערוץ השני - "איך להיות מאושר בשישה שיעורים" וסדרות ההמשך על הצלחה ועל משפחה מאושרת בשישה שיעורים (קשת, ערוץ 2). בחודשים האחרונים הוציא תחת ידיו מספר תכניות טלוויזיה על חינוך במאה ה- 21: "צביקה ואייל עושים בית ספר" (רשת, ערוץ 2) ושתי תכניות של "המערכת" עם מיקי חיימוביץ (רשת, ערוץ 2): במסגרת התכנית "מחשבים חינוך מחדש" בחנו ד"ר דורון, מיקי חיימוביץ והשר נפתלי בנט את מהפכת החינוך במדינות שונות בעולם וכיצד ניתן להכניס חדשנות ויצירתיות לחינוך בישראל. התכנית "מקצועות נעלמים" עסקה בעולם התעסוקה המשתנה בעידן של טכנולוגיה ורובוטים.

הספר - החיים בלונה פארק

לאורך ההיסטוריה האנושית נמצאו תמיד יחידי סגולה – קיסרים ומצביאים, פילוסופים ומדענים, אמנים דגולים – שפעלו בעולם כאילו היה מגרש...
קרא עוד

הספר - להמציא מחדש

הורות וחינוך במאה ה-21

ההורות שלנו השתנתה בצורה מוזרה: כמעט שאנחנו לא נהנים ממנה. יותר מדי דאגות, הרבה פחות נחת, בשילוב רגשות אשם ושחיקה גוברת. התפתחויות טכנולוגיות בשנים...
קרא עוד